Kampania reklamowa w prasie i serwisach internetowych - dowiedz się jak przebiega

25 października 2022 Reklama & Marketing

Kampania reklamowa w prasie i serwisach internetowych - poznaj podstawy

Skuteczne kampanie reklamowe to niezbędna część prowadzenia​danego biznesu. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, w jakich kanałach najlepiej reklamować swoje produkty i usługi. Odpowiedzią może być promocja w czasopismach, także tych specjalistycznych i w popularnych lub branżowych serwisach internetowych. Pozwala to bardzo precyzyjnie trafić w konkretną grupę docelową. Jest to opcja warta rozważenia.

Kampania reklamowa w prasie i w serwisach internetowych musi być przemyślana i skrupulatnie zaplanowana. Dobierając właściwy serwis internetowy trzeba uzyskać informacje na temat ruchu do strony - średniej okresowej liczby odwiedzin, średniej długości sesji i procenta odrzuceń strony. Natomiast w przypadku płatnej promocji w prasie drukowanej należy dowiedzieć się, jaki nakład ma każde wydanie, a także jaka część nakładu sprzedaje się, jaki jest wskaźnik RPC (ang.”readers per copy” - liczba czytelników na dane wydanie) i jaki jest profil odbiorców.

Gazety i magazyny są publikacjami celowanymi w różne grupy czytelników, istnieją wydawnictwa popularne, ale i takie, które kierowane są do konkretnych grup, lub są wręcz niszowe. Daje to idealne warunki dotarcia z przekazem reklamowym do właściwych osób. Podobnie jest z tematycznymi serwisami internetowymi. Popularne, poświęcone konkretnej branży, czy czytane przez konkretne grupy demograficzne - pozwalają zapoznać właściwych odbiorców z ofertą reklamowanej firmy i w efekcie zbudować świadomość marki oraz podnosić konwersje sprzedażowe.

Etapy kampanii reklamowej w prasie i serwisach internetowych

Kampania reklamowa w prasie i w serwisach internetowych wymaga w pierwszej kolejności dokładnego określenia grupy docelowej, czyli inaczej mówiąc tego, kim są potencjalni klienci. Określenie grupy docelowej robi się na podstawie rzetelnej analizy:

 • rynku,
 • zwyczajów konsumenckich w danej branży,
 • poczynań konkurencji,
 • cech oferowanego produktu lub usługi.

Czytelnicy czasopisma o danej tematyce, związanej z promowanymi produktami i usługami, z dużym prawdopodobieństwem staną się nabywcami. Podobnie jest z tematycznymi, czy branżowymi serwisami internetowymi. Dlatego tak ważne jest, by:

 • precyzyjnie określić grupę docelową, do której kierowany jest przekaz reklamowy,
 • media prasowe i internetowe dobrać tak, by ich czytelnicy należeli do określonej grupy docelowej. Oczywiście jedną z decydujących ról odgrywa tu budżet kampanii. Opracowanie i przeprowadzenie działań promocyjnych warto zlecić profesjonalnej agencji marketingowej, której pracownicy mają doświadczenie w analizach marketingowych. Optymalizuje to poniesione na reklamę koszty.

Kolejnym krokiem jest decyzja o formie reklamy. Szczególnie ma to znaczenie odnośnie reklamy prasowej. Wszystkie czasopisma mają do dyspozycji przestrzeń w różnych miejscach wydania, na płatną promocję. Może to być rozkładówka, wklejka, dodatek do magazynu w formie próbki, broszury, czy książki lub gadżetu, może to być wewnętrzna strona okładki lub jej tylna strona. Oczywiście te intratne miejsca na promocję są też najdroższe. W zależności od tego, w którym miejscu czasopisma - na której stronie i w jakiej orientacji względem tekstu - umieszczone są treści promocyjne, ceny za reklamę są bardzo różne. Interesującą formą promocji w prasie i w tematycznych serwisach www są artykuły sponsorowane, stylizowane na regularne materiały, będące częścią wydania gazety, ale w istocie zawierające płatną reklamę.

Formę materiałów promocyjnych należy dostosować do czytelników, w końcu do nich chcesz dotrzeć z przekazem. Warto, by treści reklamowe były spójne z tonem czasopisma, gdzie są publikowane. Jeżeli chodzi o stronę graficzną - tu dużo do powiedzenia ma wydawca. Często trzeba reklamę opracować wizualnie zgodnie z wytycznymi redakcji, tak by pasowała do wydania. Bardzo ważna jest jakość przekazu reklamowego w prasie i w serwisach internetowych. Tylko doświadczeni profesjonaliści gwarantują ci opracowanie świetnej jakościowo i skutecznej reklamy.

Reklama w prasie musi być monitorowana. Profesjonalne prowadzenie działań promocyjnych musi pozwalać na ocenę ich przebiegu. Istnieje szereg wskaźników, które należy obliczyć, na przykład:

 • CPP (ang. ”cost per point” - koszt dotarcia do 1% odbiorców z grupy docelowej - netto),
 • CPT (ang. „cost per thousand” - koszt dotarcia do tysiąca osób z grupy docelowej),
 • CPI (ang. ”cost per issue” - koszt kampanii w przeliczeniu na jeden sprzedany egzemplarz),
 • CPTC (ang. ”cost per thousand contacts” - koszt jednej reklamy w tysiącu sprzedanych egzemplarzy.

Na podstawie tych wskaźników mierzy się opłacalność kampanii reklamowych w prasie.

Jeśli chodzi o weryfikację skuteczności reklamy w serwisach internetowych - należy monitorować wskaźniki KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności, takie jak:

 • współczynnik konwersji,
 • ruch na stronie,
 • proporcję leadów do klientów,
 • koszt pozyskania leada z konkretnego źródła,
 • zaangażowanie czytelników,
 • współczynnik klikalności (ang. CTR - „click through rate”).

Biorąc pod uwagę złożoność procesu opracowywania i wdrażania, a potem weryfikowania skuteczności kampanii promocyjnych w prasie i w internetowych serwisach branżowych, warto postawić na współpracę z najlepszymi fachowcami z dziedziny marketingu. Nie pozostawiaj losów swojego biznesu przypadkowi. Jak każda dobra inwestycja, inwestycja w najlepszych fachowców od reklamy zwróci się z nawiązką.

Artykuł partnera

25 października 2022 Reklama & Marketing

0 Komentarze

Branża SEO - trendy 2018

Branża SEO jest jedną z najszybciej zmieniających się dziedzin marketingu internetowego. Z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc webmasterzy muszą przystosowywać się do wytycznych Google, oraz coraz to nowszych algorytmów mających na celu polepszenia jakości i wiarygodności treści w sieci. Dzięki nam pozostaniesz na bieżąco ze zmianami w branży. 
 

Na co warto zwrócić uwagę przy budowie lub optymalizacji stron w obecnym roku:
 

1. Bezpieczne połączenie HTTPS 

2. Mobile First Index

3. User Expirience

4. Grafika i filmy na stronie

5. Przyspieszone działanie mobile AMP

6. Local SEO 

7. Direct Answers - Pozycja "0"

8. Wyszukiwanie głosowe 


Skuteczne działania SEO muszą wziąć pod uwagę szereg wymogów dyktowanych przez wyszukiwarkę. Intuicyjne strony, łatwe i czytelne dla usera, posiadające wartościowe i unikalne treści oraz zoptymalizowane grafiki na pewno odniosą powodzenie. Nie zapominajmy o szyfrującym certyfikacie SSL, który obniży współczynnik odrzuceń. Jeżeli chcesz zwiększyć zasięg lokalny, pamiętaj o optymalizacji wizytówki swojej firmy w Google Maps. 

 

Porozmawiaj z naszym ekspertem o Twojej stronie

Kontakt